Jdi na obsah Jdi na menu

Shiatsu

  znamená v překladu tlak prsty - je to japonská masážní technika, založená na východní léčebné tradici a západní fyziologii a psychologii. Shiatsu pracuje s akupunkturními dráhami a body (jap. cubo) za účelem obnovit přirozený tok vitální energie (jap. ki), a tak nastolit energetickou rovnováhu v těle. 

titul.jpg

Shiatsu

znamená v překladu tlak prsty - je to japonská masážní technika, založená na východní léčebné tradici a západní fyziologii a psychologii. Shiatsu pracuje s akupunkturními dráhami a body (jap. cubo) za účelem obnovit přirozený tok vitální energie (jap. ki), a tak nastolit energetickou rovnováhu v těle.

Základní princip

Shiatsu pomocí protahování, tlaku nebo dotyku uvádí do pohybu energii v akupunkturních drahách a tím obnovuje energetickou rovnováhu těla. Shiatsu používá širokou paletu technik – dynamické uvolňování napjatých partií i klidné užití tlaku k tonizaci prázdných míst v těle. Pracuje se prsty, dlaněmi, lokty, koleny nebo chodidly. Účinky shiatsu jsou hluboce uvolňující a zároveň posilující.

Základní princip shiatsu je jednoduchý – při shiatsu terapeut pouze pomáhá masírovanému spojit se s léčivou schopností vlastního těla, a tak obnovit jeho zdraví. Tato práce ovlivňuje nejenom fyzické, ale i emocionální a mentální aspekty ošetřovaného.

Průběh ošetření

Shiatsu ošetření probíhá na podložce na zemi, ošetřovaný je při masáži oblečený a nepoužívají se žádné oleje ani emulze. Samotné ošetření může trvat od 45 do 90 minut, často mu předchází krátký rozhovor a po něm následuje čas na odpočinek.

Shiatsu je obecně kontraindikováno v následujících případech:


Jako terapeut pracující v oblasti celostní medicíny, tedy ovlivňování celkového stavu organismu, si nemohu vybírat nemoc, kterou umím léčit a zakazovat přijít těm, kteří by mohli poškodit mou reputaci tím, že jim nepomůžu. Uvádím stavy na které mě prosím důrazně při shiatsu upozorněte, ať vyberu správnou techniku provedení.


  • akutní stav nemoci (např. chřipka) s hořečkou 
  • rakovina
  • osteoporóza
  • první třetina těhotenství

 

Lokální kontraindikace:

  • křečové žíly
  • čerstvé jizvy
  • apodná narušení celistvosti kůže  Dále by ošetření neměl dostávat klient s plným žaludkem (krátce po jídle) ani osoba pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek

Filosofické pozadí:
 
      Shiatsu odvozuje svoje teoretické a praktické kořeny od starobylých tradic léčení a filosofie Dálného východu. Dnes je to samostatná léčebná metoda původem z Japonska, ovlivněna Čínským i západním poznáním.
 
Co je cílem terapie shiatsu?
 
      Cílem shiatsu je podporovat proces sebeuzdravování a osobního růstu skrze vyrovnávání energie Ki/Čchi v těle. Tělesně-duševní pohoda člověka jako jednota těla, mysli a duše závisí na harmonickém toku této energie.
 
Na jakém principu shiatsu funguje?
 
      Ošetření shiatsu je forma komunikace skrze dotek, založená na technikách hodnocení kvality energie Ki.

Forma - způsob provedení:
 
      Spočívá v přiměřeném tlaku palci, dlaněmi, lokty, koleny a chodidly na meridiány, tsubo (akupunkturní body) a ostatní energetické systémy a tělesné struktury. Forma také zahrnuje rotace a potahování končetin, kloubů a meridiánů. Držení těla a bdělost ošetřujícího vycházejí z břicha (z Hara). Ošetření Shiatsu je obvykle poskytováno na zemi na měkké podložce.

Účinek:  Shiatsu zvyšuje sebeuvědomění, citlivost a uvolňuje napětí.                       Podporuje a vyživuje životní sílu.

 
Aplikace:
 
      Shiatsu poskytované terapeutem s patřičným výcvikem, podporuje obecné zdraví a může být užito jako prevence péče o zdraví. Může také pomoci lidem procházejícím krizí, těžkým obdobím nebo procesem změny. Může pomoci při odstraňování širokého spektra fyzických obtíží.

Shiatsu je nikdy nekončící cesta, terapeut se neustále zdokonaluje vlastním cvičením a s každým novým klientem, každý jsme individualní a každá terapie je jiná. Shiatsu berte jako relaxaci a zharmonizování těla.

Bc. Kateřina Císařová kontakty: http://www.prorehab.cz/clanky/kontakt.html

 

Portrét

Archiv

Kalendář
září
2020
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Kontakt

Mgr Robert Jurečka

+420 777 816 314