Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dornova metoda, Breussova masáž

8. 2. 2012

 Dornova metoda, Breussova masáž 

Dornova metoda je jemná manuální terapie, která vrací klouby a obratle na původní místo a to za pohybu pacienta v dynamice. Dornova metoda je doplněna Breussovou masáží na celkové zklidnění a relaxaci organismu po terapii.

Ačkoliv pacient může někdy při napravování cítit krátce bolest, po které však nastupuje úleva, i přesto lze tuto metodu, na rozdíl od jiných korekčních či chiropraktických postupů, nazvat šetrnou. Dornův terapeut respektuje zásadu jít maximálně na práh bolesti, to znamená, že přistupuje ke každému velice individuálně a respektuje jeho bolest.

V normálním případě je pacient zbaven své bolesti poměrně rychle. Ošetřeni mohou být v podstatě všichni pacienti, pokud jsou jen trochu pohybliví. Dornovu metodu se lze pod vedením terapeuta snadno naučit a používat.

Je vhodná pro pacienty s:

·         bolestmi páteře, zad, bolestmi kloubů

·         bolestmi v oblasti malé pánve, kostrče

·         u žen při obtížném otěhotnění, bolestivé menstruaci apod.

·         a další.


Používá se omezeně a z části u pacientů s:

·         osteoporózou v pokročilém stadiu,

·         revmatoidní artritidou,

·         Bechtěrevovou nemocí: obratle nesmí být ošetřeny, pokud jsou již srostlé,             možné je však ošetření kloubů

·         pacienti s rakovinou: tumory kostí, kostní dřeně, kůže, pokud nejsou tumory         na páteři je vhodná Breussova masáž, po chemoterapii a ozařování

·         artróza 4 stupně, 3 stupeň lze

·         operace páteře, po operaci plotének opatrně začít nejdřív po 4 týdnech

·         meziobratlová ploténka (výhřez bederní a hrudní páteře nad 8mm, krční páteř       nad 5mm, zničená, operovaná)

·         v těhotenství se může, akorát neošetřovat kostrč

·         úraz nebo pád během posledních 6 týdnů

·         po obstřiku páteře je třeba počkat minimálně 3 týdny

·         za částečnou kontraindikaci se může brát umělý kloub kdekoliv v těle (kyčelní,       kolenní, hlezenní, ramenní)